HPV (Human papillomavirus) infekcia patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia. HPV vírusy predstavujú veľkú skupinu vírusov, ktoré môžu vyvolávať ochorenia na koži a slizniciach človeka. Približne 40 typov papilomavírusov sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou a sliznicou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Rozdeľujú sa na dve skupiny. Prvú skupinu tvoria papilomavírusy s nízkym rizikom, ktoré obvykle nevyvolávajú rakovinové zmeny, ale najčastejšie spôsobujú vznik bradavíc na vonkajších pohlavných orgánoch oboch pohlaví (typ 6,11,42,43,44). Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré predstavujú až 80% všetkých infekcií a sú schopné vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice, prsníkov, konečníka, penisu a hrtana (typ 16,18,31,33,35,45,56).
HPV typ 6 a 11 zapríčiňuje vznik slizničných a kožných bradavíc (kondylómov) v oblasti pohlavných orgánov a konečníka u sexuálne aktívnych ľudí. Tiež je príčinou vzniku papilómov v hrtane a v dolných dýchacích cestách nielen u dospelých ale aj u detí.
K prenosu HPV infekcie z matky na dieťa dochádza väčšinou priamym kontaktom dieťaťa s genitálnymi bradavicami počas pôrodu. V menšom percente dochádza k prenosu infekcie na plod aj počas vnútromaternicového vývoja. Vírus bol dokázaný aj v plodovej vode HPV infikovaných matiek. Ochorenie dýchacích orgánov spôsobené týmto typom HPV vírusu sa nazýva recidivujúca respiračná papilomatóza a je charakterizovaná tvorbou výrastkov (papilómov) v dýchacích cestách. Výrastky sú benígne, ale vzhľadom na svoju polohu a rast v dýchacích cestách môžu byť u detí až život ohrozujúce. Je dokázané, že deti s papilomatózou hrtana majú zníženú imunitu. Klinický priebeh je rôznorodý a závisí od lokalizácie papilómov. Najčastejšie príznaky sú zachrípnutie, spánkové apnoe, sťažené dýchanie, pískanie. Niekedy papilómy spontánne vymiznú, no vírus môže pretrvávať v tkanive a recidíva papilómov sa môže objaviť aj po mnohých rokoch. Liečba patrí do rúk špecialistom- otorinolaryngológom. Základom liečby je chirurgické odstránenie papilómov. O ďalšom priebehu liečby sa rozhoduje na základe priebehu ochorenia. Nové možnosti prevencie pred HPV sa naskytujú použitím vakcín, ktoré boli vyvinuté na prevenciu rakoviny krčka maternice.
V poslednom desaťročí sa mnoho štúdií venuje účinkom fytochemických látok nachádzajúcich sa v zelenine ako je brokolica, kapusta, kel a iné. Jednou z nich je aj Indol-3-karbinol. Pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu, priaznivo ovplyvňuje hormonálny metabolizmus, napomáha zabraňovať rastu a podporuje aj zánik nádorových a HPV zmenených buniek.