Rakovina krčka maternice je druhou najčastejšou formou rakoviny u žien. Postihuje ženy najčastejšie vo veku od 15 do 45 rokov. Vo svete predstavuje tretiu najčastejšiu príčinu úmrtia žien na rakovinu. V Európskej Únii ročne ochorie na rakovinu krčka maternice približne 35 000 žien a 15 tisíc z nich na toto ochorenie ročne zomrie.
Rakovina krčka maternice je jediné zhubné nádorové ochorenie, kde je známa príčina – ľudský papillomavírus – HPV. Je známych viac ako 150 typov HPV vírusov, ktoré môžu vyvolávať ochorenia na koži a na slizniciach ľudského organizmu. Približne 40 typov HPV vírusov môže infikovať sliznicu a kožu pohlavných orgánov a konečníka. Prenášajú sa pohlavným stykom alebo intímnym kontaktom s infikovanou sliznicou alebo kožou vonkajších pohlavných orgánov. HPV vírus sa nazýva aj sex vírus HPV infekcia je jednou z najrozšírenejších pohlavných chorôb. Muži aj ženy môžu byť nositeľmi infekcie aj keď sa u nich neprejavujú žiadne známky ochorenia a opakovane môžu infikovať svojho sexuálneho partnera.
Celá skupina HPV vírusov sa rozdeľuje do dvoch skupín. Papilomavírusy s nízkym rizikom (HPV low risk), ktoré najčastejšie spôsobujú vznik bradavíc (kondylómov) na vonkajších pohlavných orgánoch oboch pohlaví. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom (HPV high risk), ktoré sú schopné vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice. Štatisticky najvýznamnejšie podtypy 16, 18, 31 a 45 predstavujú až 80% všetkých infekcií. Tieto vírusy sa nachádzajú v 90% všetkých karcinómov krčka maternice.
Približne 80% sexuálne aktívnych žien sa v určitom období života nakazí HPV vírusom. Vo väčšine prípadov sa organizmus sám vysporiada s HPV infekciou a dôjde k spontánnemu ustúpeniu infekcie. Avšak asi u 10% žien HPV vírus pretrváva v bunkách krčka maternice a môže spôsobiť zmeny, ktoré aj po rokoch môžu viesť k vzniku rakoviny krčka maternice.
Rakovina krčka maternice má aj rizikové faktory. Medzi rizikové faktory patrí skorý začiatok pohlavného života, promiskuita, vysoký počet pôrodov a potratov v anamnéze, prvý pôrod vo veľmi mladom veku, fajčenie, drogy, oslabenie imunitného systému a genetická predispozícia.
Jednou z účinných látok, ktoré napomáhajú organizmu vysporiadať sa s HPV vírusmi a priaznivo zasahujú aj do metabolizmu estrogénov je látka Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu, priaznivo ovplyvňuje hormonálny metabolizmus, napomáha zabraňovať rastu a podporuje aj zánik nádorových a ľudským papilomavírusom zmenených buniek.
Prevencia rakoviny krčka maternice:
- zotrvávanie v monogamnom vzťahu s neinfikovaným partnerom
- obmedzenie sexuálnych partnerov
- obmedzenie rizikových faktorov, ako je fajčenie, alkohol, drogy
- posilnenie imunity
- pravidelné gynekologické vyšetrenia
- Každá žena vo veku od 25 do 65 rokov by mala raz ročne absolvovať pravidelné gynekologické vyšetrenie a cytologickému vyšetreniu by sa mala podrobiť aspoň raz za dva roky. Prvé cytologické vyšetrenie je nutné urobiť v priebehu prvých dvoch rokov od začiatku sexuálneho života ženy.
Klasifikácia zmien na krčku maternice
V súčasnosti existuje viacero hodnotení abnormálnych zmien buniek na povrchu krčka maternice. CIN klasifikácia (cervikálna intraepiteliálna neoplázia) – klasifikácia pre histologickú kategorizáciu vzorky tkaniva. Metodika odberu materiálu – odštiknutie tkaniva z krčka maternice
- Hodnotenie:
- CIN I- prekancerózne zmeny nízkeho stupňa, mierna dysplázia
- CIN II- abnormálne zmeny buniek krčka maternice stredne vysokého stupňa, stredne ťažká dysplázia
- CIN III, alebo aj carcinoma in situ- abnormálne zmeny buniek vysokého stupňa- ťažká dysplázia
Vysvetlenie:
Cervikálna – týkajúca sa krčka maternice (krčok maternice- cervix uteri)
Intraepiteliálna – abnormálne zmeny sú len v povrchovej vrstve buniek
Neoplázia – novotvorba
- SIL klasifikácia (skvamózna intraepiteliálna lézia)- klasifikácia pre kategorizáciu cytologických sterov
- Low grade (LSIL)- SIL nízkeho stupňa, prekancerózne zmeny iba buniek na povrchu krčka
- High grade (HSIL)- SIL vysokého stupňa, abnormálne bunky prenikajú do hlbších vrstiev krčka
Vysvetlenie:
Lézia – porucha normálneho tkaniva s tvorbou abnormálneho tkaniva
Intraepiteliálna – abnormálne zmeny sú len v povrchovej vrstve buniek
Skvamózna – dlaždicovitá premena buniek
Metodika odberu:
Lekár tampónom, malou kefkou alebo drevenou stierkou zotrie vzorku buniek z povrchu krčka maternice a z hornej časti pošvy, získaný materiál sa natrie na podložné sklíčko a odošle sa na rozbor do cytologického laboratória.
PAP test (test podľa Papanicolaou)- klasifikácia cytologického nálezu
- PAP 1,2- bunky normálne
- PAP 3- bunky abnormálne, ktoré môžu byť výsledkom chronických infekcií, ale nie rakovinového typu
- PAP 4,5- rakovinové bunky
- G. N. Papanicolaou – americký lekár gréckeho pôvodu, v roku 1943 uverejnil prácu, v ktorej popísal rôzne typy buniek, ktoré sa nachádzajú v pošvovom sekréte u žien.
Metodika odberu: Lekár tampónom, malou kefkou alebo drevenou stierkou zotrie vzorku buniek z povrchu krčka maternice a z hornej časti pošvy, získaný materiál sa natrie na podložné sklíčko a odošle sa na rozbor do cytologického laboratória.