Ľudské papilomavírusy predstavujú veľkú skupinu vírusov, ktoré môžu vyvolávať ochorenia na koži a na slizniciach človeka. Prenášajú sa pohlavným, ale aj nepohlavným kontaktom. Podtypy vírusu, ktoré sa prenášajú nepohlavným kontaktom spôsobujú bežné kožné bradavice na rukách, nohách, ústach a viečkach. Približne 40 typov papilomavírusov sa prenáša pri pohlavnom styku alebo pri intímnom kontakte s infikovanou kožou a sliznicou vonkajších pohlavných orgánov a konečníka. Papilomavírusy sa rozdeľujú na dve skupiny. Prvú skupinu tvoria papilomavírusy s nízkym rizikom, ktoré obvykle nevyvolávajú rakovinové zmeny, ale najčastejšie spôsobujú vznik bradavíc na vonkajších pohlavných orgánoch oboch pohlaví. Druhú skupinu tvoria papilomavírusy s vysokým rizikom, ktoré sú schopné vyvolať prekancerózy a rakovinu krčka maternice, prsníkov, konečníka, penisu a hrtana.
Počas života sa viac ako polovica sexuálne aktívnych ľudí infikuje niektorým typom HPV vírusu. HPV infekcia patrí medzi najčastejšie sexuálne prenosné ochorenia. Vírus sa nazýva aj sex-vírus. Infekcia je voľným okom nepostrehnuteľná, takže býva spravidla nezámerne prenášaná na sexuálneho partnera. Muži aj ženy môžu byť nositeľmi HPV vírusu aj keď sa u nich neprejavujú žiadne známky ochorenia a môžu opakovane infikovať svojho sexuálneho partnera. Inkubačná doba HPV infekcie môže byť pár týždňov, ale aj 1 rok. Vo väčšine prípadov si imunitný systém sám poradí s infekciou a dochádza k jej spontánnemu ustúpeniu. Asi u 10% žien však infekcia pretrváva v bunkách krčka maternice. U mužov sa HPV infekcia najčastejšie prejaví vznikom genitálnych bradavíc. Zmeny na pohlavných orgánoch sa môžu objaviť aj po niekoľkých rokoch. Preto je často zložité a nemožné zistiť, kto koho nakazil. Keďže veľká väčšina HPV infekcií nemá symptómy a sú infikované milióny ľudí je veľmi ťažké HPV infekcii predchádzať. Najlepšou cestou ochrany pred HPV je obmedzenie rizikových faktorov.Medzi rizikové faktory patria chronické infekcie, sexuálna promiskuita, skorý začiatok pohlavného života (ešte pred 20. rokom života), vysoký počet pôrodov a potratov v anamnéze, prvý pôrod vo veľmi mladom veku, fajčenie, drogy, zlé sociálno-ekonomické podmienky, genetická predispozícia a oslabenie imunity. Pred HPV infekciou neochráni ani prezervatív, pretože vírus je menší ako póry v prezervatíve. Častejšie sú ohrozené ženy s oslabenou imunitou, najmä vo veku od 20 do 25 rokov.
V posledných rokoch sa mnoho štúdií venuje účinkom látok nachádzajúcich sa v krížokvetej zelenine ako je brokolica, kapusta, kel a iné. Táto zelenina sa vyznačuje najväčšou rôznorodosťou fytochemických látok s protirakovinovými účinkami. Jednou z nich je aj Indol-3-karbinol. Pôsobí na viacerých úrovniach bunkového metabolizmu, priaznivo ovplyvňuje hormonálny metabolizmus, napomáha zabraňovať rastu a podporuje aj zánik nádorových a ľudským papilomavírusom zmenených buniek.