Rakovina prostaty sa celosvetovo pokladá za štvrté najčastejšie zhubné nádorové ochorenie u mužov. Najčastejšie sa vyskytuje po 50. roku života. V čase diagnózy rakoviny prostaty má viac ako 80% mužov vek nad 65 rokov. Presná príčina rakoviny prostaty nie je známa. Predpokladá sa vplyv viacerých rizikových faktorov. Medzi tieto faktory patrí rodinný výskyt, strava, fajčenie, životné prostredie, alkohol ahormonálne zmeny. Toto ochorenie sa nevyskytuje po kastrácii.
Významným rizikovým faktorom je vek. Predpokladá sa, že bunky prostaty starších mužov sú dlhšie vystavené účinkom mužského pohlavného hormónu testosterónu. Testosterón je zodpovedný za rozvoj druhotných pohlavných znakov počas dospievania. Neskôr podporuje rast buniek prostaty zodpovedných za vznik benígnej hyperplázie prostaty a rast rakovinových buniek zodpovedných za vznik rakoviny prostaty.
Dôležitú úlohu pri vzniku a pri predchádzaní nielen rakoviny prostaty ale aj iných druhov rakoviny zohrávastrava. Strava bohatá na brokolicu, kapustu, inú krížokvetú zeleninu, paradajky, ovocie, vlákninu, sóju, tofu, vitamín E, selén môže mať ochranný vplyv. Naopak strava s vysokým obsahom živočíšnych tukov je spojená s rizikom vzniku rakoviny prostaty. Existuje vzťah medzi obezitou a rakovinou prostaty.
V posledných rokoch sa mnoho štúdií venuje účinkom látok nachádzajúcich sa v krížokvetej zelenine. Hlavnými predstaviteľmi tejto zeleniny sú kapusta, brokolica, karfiol, rúžičkový kel a kaleráb. Táto zelenina je bohatá na fytochemické látky s protirakovinovými účinkami, ktoré majú veľmi prospešný vplyv na zdravie človeka. Jednou z týchto látok je aj Indol-3-karbinol. Indol-3-karbinol priaznivo ovplyvňuje hormonálny metabolizmus. Napomáha zabraňovať rastu prenádorových a nádorových buniek. Podporuje naprogramovaný zánik nádorových buniek, pričom nepoškodzuje zdravé bunky.
Preventívne prehliadky mužov po 40 roku života sú najlepším spôsobom predchádzania nielen karcinómu prostaty, ale aj iných závažných ochorení.